Chia semienka: objavte 3 hlavné výhody tejto superpotraviny

THE Chia semená sú stále viac prítomné na našich tanieroch a z dobrého dôvodu! Táto superpotravina má mnoho zdravotných výhod, ktorým je ťažké odolať. Sú považované za výnimočný zdroj živín, obsahujú bielkoviny, lipidy a vlákninu, ktoré sú pre naše telo nevyhnutné. V tomto článku odhalíme tri z hlavných výhod, vďaka ktorým sú chia semienka nevyhnutnosťou v modernej strave.

Prvá výhoda: dôležitý zdroj rastlinných bielkovín

Chia semienka bohaté na esenciálne aminokyseliny sú a ideálny zdroj rastlinných bielkovín. Umožňujú tak ľuďom, ktorí chcú znížiť spotrebu mäsa alebo držia sa vegetariánskej stravy, efektívne pokryť svoju potrebu aminokyselín potrebných na stavbu a opravu svalového, kostného a kožného tkaniva. FYI, viete, že 28 gramová porcia chia semienok (približne dve polievkové lyžice) poskytuje približne 4,7 gramov bielkovín.

Kulturistika a športové zotavenie

Vďaka vysokému obsahu bielkovín a optimálnemu obsahu aminokyselín sú chia semienka prospešné aj pre športovcov a ľudí venujúcich sa kulturistike. Podporujú rýchlu regeneráciu po cvičení, pomáhajú udržiavať svalovú hmotu a prispievajú k celkovému fungovaniu metabolizmu.

Druhá výhoda: zlepšenie trávenia

Ďalšia silná stránka chia semienok: ich príjem vlákniny. S takmer 38 % nerozpustnej vlákniny a okolo 5 % rozpustnej vlákniny podporujú črevný tranzit, vyživujú črevnú flóru a tým posilňujú celé naše tráviace zdravie.

Regulácia sýtosti a chuti do jedla

Vláknina v chia semienkach má tiež veľmi zaujímavý účinok na potlačenie chuti do jedla pre ľudí, ktorí chcú schudnúť alebo jednoducho lepšie kontrolovať svoju každodennú chuť do jedla. Keď sa chia semienka dostanú do kontaktu s tekutinou (voda, mlieko, džús, atď.), vytvoria akýsi viskózny gél, ktorý napučiava a spomaľuje trávenie, čím natrvalo zvyšuje pocit sýtosti.

Stabilizácia krvného cukru

Tento „želírovací“ efekt chia semienok tiež pomáha prirodzene regulovať hladinu cukru v krvi, teda hladinu cukru v krvi. Rozpustná vláknina obsiahnutá v týchto malých semienkach tomu skutočne pomáha spomaliť uvoľňovanie sacharidov do krvného obehu, čím sa vyhnete inzulínovým špičkám a následným poklesom kondície. To je obzvlášť výhodné pre ľudí trpiacich cukrovkou alebo s problémami s hypoglykémiou.

Tretia výhoda: podpora kardiovaskulárneho zdravia

Chia semienka sú známe aj pre svoje pozitívne účinky na náš kardiovaskulárny systém, najmä vďaka nim vysoký obsah omega-3.

Bojujte proti zápalu

Omega-3 obsiahnuté v chia semienkach podporujú produkciu protizápalových prostaglandínov a pomáhajú účinne bojovať proti chronickým zápalom, ktoré sú často zodpovedné za rôzne zdravotné problémy, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, artritída a astma. Pravidelná konzumácia chia semienok by preto pôsobila ako skutočný preventívny štít proti týmto neduhom.

Udržiavanie zdravého krvného tlaku

Napokon, chia semienka majú tiež schopnosť prispievať k udržaniu normálneho a stabilného krvného tlaku. Niekoľko štúdií v skutočnosti preukázalo u pacientov s hypertenziou a výrazné zníženie krvného tlaku po dennej konzumácii chia semienok počas niekoľkých týždňov.

Ako zaradiť chia semienka do svojho jedálnička?

Pridanie chia semienok do vašich denných jedál je pomerne rýchle a jednoduché. Možno ich posypať ako do šalátov, jogurtov, smoothies alebo dokonca zapracovať do chleba, pečiva a mnohých iných kulinárskych prípravkov. Ďalšou populárnou možnosťou je urobiť a chia puding, a to tak, že semienka zmiešate s rastlinným mliekom alebo jogurtom a potom ich necháte napučať aspoň hodinu v chladničke. Potom môžete pridať nejaké čerstvé ovocie pre väčšiu lahodnosť a zásobiť sa zdravotnými výhodami!

Photo of author
A propos de l'auteur, Alexander Mičko

Vous êtes ici : Domovská stránka » Životný štýl » Chia semienka: objavte 3 hlavné výhody tejto superpotraviny