Greenhushing: triedenie faktov od fikcie z hľadiska ekológie

THE greenhushing, niekedy označované aj ako „zelené ticho“ alebo „ekologické ticho“, stále viac rozvíri diskusie o ochrane životného prostredia. Tento pojem označuje fenomén spoločností a značiek, ktoré pod hrozbou podozrenia z greenwashingu skrývajú alebo minimalizujú svoje úsilie a úspechy v prospech planéty. Rozlúštenie pojmu, ktorý spochybňuje náš vzťah k ekológii a iným.

Pochopenie pôvodu greenhushingu

Prečo by firmy začali umlčovať svoje kroky v prospech ekológie? Jednoducho preto, že to mohli vidieť v posledných rokoch environmentálne požiadavky by mohli pôsobiť proti nim. Niektorí boli skutočne terčom silnej kritiky a obvinení z praktizovania „greenwashingu“ – inými slovami, z nadmerného predaja svojich ekologických záväzkov, čo má skutočný negatívny vplyv na imidž ich značky medzi verejnosťou.

Konkretizuje to Úrad pre reguláciu profesionálnej reklamy (ARPP). sprievodca nepríjemnými slovami, pokiaľ ide o komunikáciu o trvalo udržateľnom rozvojiuverejnenom v roku 2010, že „vyhlasovanie sa za ekologicky zodpovedného bez najmenšieho základu pravdepodobne destabilizuje spoločnosti a povedie k podnebie podozrievavosti zovšeobecnené. Vzhľadom na riziko, že budú obvinené z greenwashingu, sa niektoré spoločnosti rozhodli už viac nekomunikovať o svojich ekologických iniciatívach, čím vytvorili fenomén greenhushingu.

Hranice greenhushingu

Ak dokážeme pochopiť dôvody, ktoré tlačia niektoré spoločnosti k tomu, aby sa v oblasti ekológie držali na nízkej úrovni, môžeme sa aj tak zamyslieť nad následkami, ktoré to môže spôsobiť. V skutočnosti môžu vzniknúť dva hlavné problémy:

Neviditeľnosť skutočných ekologických iniciatív

Spoločnosti, ktoré úprimne praktizujú zodpovedný environmentálny prístup, sa rozhodli mlčať o svojich činoch a neumožňujú verejnosti rozlíšiť skutočné ekologicky zodpovedné iniciatívy od falošných. To spomaľuje aj šírenie osvedčených postupov a ich rast. Greenhushing preto prispieva k živiť pocit všeobecnej nedôvery voči spoločnostiam a ich ekologickým tvrdeniamčo predstavuje prekážku celkového ekologického prechodu.

Nedostatok uznania za prijaté záväzky

Niektoré značky a spoločnosti preukazujú skutočný záväzok v oblasti ochrany životného prostredia realizáciou ambicióznych a konkrétnych projektov, či už na úrovni výroby, distribúcie alebo komunikácie. Tým, že budú tieto štruktúry mlčať, prichádzajú o verejné uznanie a podporu, čo by ich mohlo povzbudiť, aby pokračovali a posilnili svoje ekologické iniciatívy v prospech pozitívneho kruhu, v ktorom zodpovedné firmy prosperujú.

Uznať a podporiť osvedčené postupy

Tvárou v tvár tomuto postrehu by bolo možným riešením zaujať konštruktívnejší postoj k spoločnostiam a značkám, ktoré skutočne pracujú v prospech ekológie. Ide skôr o zdôrazňovanie úspechov, než o systematické odhaľovanie slabých stránok. Niekoľko spôsobov, ako to dosiahnuť:

Podporujte transparentnosť

Je potrebné požadovať viac transparentnosť o činnostiach vykonávaných spoločnosťami a organizáciami, ktoré oznamujú svoj environmentálny záväzok. Nezávislé značky a certifikácie, ako aj správy o činnosti môžu pomôcť posilniť túto transparentnosť.

Zvýraznite pozitívne iniciatívy

Niektoré médiá a organizácie sa rozhodli podporovať ekologicky zodpovedné iniciatívy vytvorením priestorov venovaných inovatívnym a inšpiratívnym projektom. Účasť na týchto iniciatívach nám umožňuje podporovať zapojené spoločnosti a zlepšiť pochopenie verejnosti pre to, čo predstavuje skutočné gesto pre planétu.

Informovať a vzdelávať bez stigmatizácie

Hľadanie ekologickej efektívnosti sa nesmie uskutočňovať na úkor princípov rešpektu a spolupráce. Je preto vhodné informovať širokú verejnosť, spotrebiteľov a odborníkov o tzv environmentálne výzvy a konkrétne prostriedky na ich riešeniebez toho, aby pôsobil moralisticky alebo obviňujúco.

Dôležitosť nuansovanej a konštruktívnej perspektívy

Fenomén greenhushingu nám pripomína, že pokiaľ ide o životné prostredie, je nevyhnutné zachovať kritický, no predovšetkým benevolentný a konštruktívny pohľad na firmy a ich ekologické prístupy. Výber pozitívneho a povzbudzujúceho postoja nielenže umožní pokračovať na ceste environmentálnej transformácie, ale tiež podporí vznik konkrétnych a udržateľných ekologicky zodpovedných iniciatív. Tieto zmeny poskytujú príležitosti pre značky, ktoré chcú potvrdiť svoj záväzok a zároveň prekonať dilemu medzi greenwashingom a greenhushingom.

Photo of author
A propos de l'auteur, Alexander Mičko

Vous êtes ici : Domovská stránka » Životný štýl » Greenhushing: triedenie faktov od fikcie z hľadiska ekológie