Našich 5 tipov, ako začať s meditáciou

Meditácia je prastará prax, ktorej cieľom je preorientovať myseľ a zlepšiť celkovú pohodu. Či už ste nováčik alebo skúsený, začať s meditáciou môže byť účinný spôsob, ako lepšie zvládať stres, úzkosť a nastoliť vnútornú rovnováhu. V tomto článku vám ponúkame 5 tipov, ako začať s meditácious cieľom získať čo najlepšie výhody z tejto odvekej disciplíny.

1. Vyberte si správny čas a miesto

Prostredie hrá kľúčovú úlohu v úspechu vašej meditácie. Na tento účel je nevyhnutné vybrať si pokojné miesto vhodné na relaxáciu. Doma si môžete zariadiť priestor venovaný tejto praxi s vankúšmi, vonnými sviečkami, jemným osvetlením… Čokoľvek, čo vám umožní vytvoriť upokojujúcu a pokojnú atmosféru.

Dodatočne si vyberte čas dňa, kedy nebudete rušení a vaše každodenné povinnosti sú obmedzené. Ranné vstávanie je skvelá voľba, pretože je to čas, kedy je myseľ stále svieža a vnímavá. Večer pred spaním je ideálny aj na liečenie chvíľa relaxu.

Meditovať vonku?

Ak máte možnosť, meditácia vonku môže byť skvelým nápadom. Kontakt s prírodou vám pomôže preorientovať sa a cítiť sa spätý s našou krajinou. Dávajte si však pozor, aby ste si vybrali pokojné miesto, ďaleko od hluku a rušivých vplyvov.

2. Naučte sa dýchať

Ak chcete začať s meditačnou praxou, je dôležité sa naučiť dýchacie techniky. Jedným z kľúčov k dosiahnutiu relaxácie a vyrovnanosti je skutočne kontrola dýchania.
Začnite zatvorením očí a venujte chvíľu pozorovaniu svojho prirodzeného rytmu dýchania. Nesnažte sa to najskôr zmeniť, len to pozorujte, bez posudzovania.

Brušné dýchanie

Počas cvičenia zdokonaľte svoje dýchanie uprednostňovaním techniky známej ako „brušné dýchanie“ alebo „bránicové dýchanie“. Pozostáva z pomalého a hlbokého vdychovania nosom pri nafúknutí žalúdka a následného jemného výdychu ústami pri vťahovaní žalúdka. Tento spôsob dýchania umožňuje na upokojenie nervového systému a podporuje relaxáciu.

3. Stanovte si dosiahnuteľné ciele

Na začiatok je dôležité nastaviť dosiahnuteľné ciele z hľadiska trvania a frekvencie meditácie. Začnite napríklad s 5-minútovými reláciami denne, potom postupne zvyšujte trvanie a/alebo počet relácií za týždeň. Ak sa od začiatku pokúsite urobiť príliš veľa, riskujete, že vás to rýchlo odradí.

Prispôsobte svoju prax

Buďte flexibilní aj vo svojej praxi. Niektoré dni bude meditácia náročnejšia ako ostatné, preto je dôležitá nenútiť sa a necítiť vinu. V prípade potreby si doprajte prestávky a vedzte, ako brať do úvahy signály svojho tela. Dôležité je byť dlhodobo konzistentný bez toho, aby ste na seba vyvíjali tlak, aby ste dodržiavali ciele, ktoré sú príliš prísne.

4. Nájdite spôsob, ktorý vyhovuje vašim potrebám

Meditácia všímavosti, transcendentálna meditácia, zenová meditácia… Existujú rôzne meditačné techniky. Ak chcete začať s učením dobre, budete musieť vyskúšať rôzne metódy, aby ste zistili, ktorá vám bude najviac vyhovovať. Zohľadnite svoje potreby, preferencie a dostupnosť.

Objavte aplikácie a digitálne médiá

Dnes existuje mnoho online zdrojov, ktoré vám pomôžu začať a naučiť sa meditáciu: videá, podcasty, mobilné aplikácie… Nájdete vedené cvičenia prispôsobené vašej úrovniteoretické a praktické lekcie, ako aj komunity používateľov, s ktorými si môžete vymieňať informácie.

5. Nevyhnutná je trpezlivosť a vytrvalosť

Pamätajte, že meditácia je prax, ktorá si vyžaduje čas a odhodlanie. Pravdepodobne nebudete schopní dosiahnuť stav hlbokej relaxácie počas prvých niekoľkých sedení, ale vedzte, že je to úplne normálne.

Nevyhnutná je trpezlivosť a vytrvalosť aby ste posunuli svoju meditačnú prax dopredu. Prvé výhody môžete pocítiť rýchlo, ale pravdepodobne vám potrvá niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov, kým si osvojíte techniky a naplno využijete výhody, ktoré táto disciplína poskytuje. Nenechajte sa odradiť a naďalej pravidelne cvičte, tempo prispôsobte svojim pocitom a potrebám.

Dajte si príležitosť napredovať

Nakoniec prijmite, že každé sedenie je iné a že váš pokrok môže byť nepravidelný. Je možné, že niektoré dni sa cítite viac prepojení, uvoľnení, zatiaľ čo iné dni parazitujú vo vašej mysli myšlienky alebo emócie bez toho, aby ste ich mohli evakuovať. Toto je neoddeliteľnou súčasťou učiť sa meditovať.

Photo of author
A propos de l'auteur, Alexander Mičko

Vous êtes ici : Domovská stránka » Psychológia » Našich 5 tipov, ako začať s meditáciou