Pickleball: objavte tento nový nezvyčajný šport, veľmi dobrý pre srdce!

Hľadáte novú pohybovú aktivitu, ktorou sa postaráte o svoje zdravie a strávite príjemné chvíle s priateľmi či rodinou? Už nehľadajte, pretože dnes vám predstavujeme nakladaná guľa, nezvyčajný šport, ktorý je výborný na srdce. V tomto článku objavíte jeho pôvod, základné pravidlá a výhody, ktoré prináša, ako pre fyzickú kondíciu, tak aj pre myseľ.

Pickleball: prekvapivý mix populárnych športov

Pickleball, na rozdiel od toho, čo by jeho názov mohol napovedať, nemá nič spoločné s kyslou uhorkou alebo akoukoľvek ochutnávkou uhoriek. Ide vlastne o šport zrodený v USA v 60. rokoch minulého storočia, ktorý si požičiava prvky z tenisu, bedmintonu a padelu. Jeho vynálezcovia hľadali prístupnú a zábavnú hru pre svoje deti počas letných prázdnin a ich výtvor rýchlo oslovil mnoho ďalších amerických rodín.

Priateľský pozemok vhodný do malých priestorov

Picleballové ihrisko má tú zvláštnosť, že má len polovičnú veľkosť ako tenisový kurt, vďaka čomu sa tento šport dokonale hodí do mestských parkov, centier voľného času a dokonca aj na domáce dvory na cvičenie v priateľskej atmosfére. Presné rozmery sú 12 metrov na dĺžku a 6 metrov na šírku, spolu 44 stôp x 20 stôp pre našich anglosaských priateľov.

Jednoduché a dostupné vybavenie

Ak chcete začať s pikleballom, nemusíte investovať do drahého vybavenia: postačí jednoduchá a ľahká raketa vyrobená z kompozitného materiálu alebo dreva. Ten je vo všeobecnosti vybavený perforáciami, ktoré zaručujú lepšiu priľnavosť a znižujú účinky vetra na trajektóriu lopty. To je tiež špecifické pre šport: je to a plastová guľa s otvormiktorého ľahkosť umožňuje rýchle a dynamické výmeny.

Jednoduché a ľahko zvládnuteľné pravidlá hry

Hlavným cieľom pikleballu, podobne ako jeho veľkých bratov, tenisu alebo bedmintonu, je získavať body vrátením lopty súperovi bez toho, aby ju ten mohol chytiť. Pravidlá hry boli vyvinuté tak, aby uľahčili učenie a urobili hry divokými a zábavnými od prvých minút cvičenia.

Body, poruchy a služby

Keď lopta pristane na súperovom poli, hráč, ktorý ju poslal, získa bod, pokiaľ výmena nezačala neúspešným podaním. Pri podávaní totiž musí loptička raz odskočiť na poli podania pred podávajúceho, kým sa jej súper dotkne. Hráč nemôže skórovať pri vlastnom podaní, ale udrží si ho, pokiaľ pokračuje vo víťazných výmenách.

Niekoľko faulov má za následok aj stratu bodov: vrátenie lopty mimo hraciu plochu alebo do lopty nelietavý štvorec (plocha dvoch metrov štvorcových umiestnená pri sieti a pokrývajúca celú jej šírku), dotýkanie sa siete raketou alebo odpal loptičky pred jej odrazom do vlastného ihriska pri prvej výmene podania. Podania vykonáva vždy diagonálne a striedavo každý hráč toho istého štvorhry.

Priebeh zápasu a zloženie tímov

Picleball sa hrá vo dvojhre alebo štvorhre, v závislosti od dostupných počtov a želaní účastníkov. Skóre sa vo všeobecnosti vypočítava na základe celkového počtu bodov, ktoré každý tím vyhral počas hry, bez zohľadnenia setov ako v tenise. Ak chcete vyhrať hru, musíte dosiahnuť vopred stanovený počet bodov, často 11, a byť aspoň dva body pred súperom, aby ste sa vyhli remíze.

Pickleball: šport s mnohými výhodami pre telo a myseľ

Ak nálev oslovuje čoraz širšie publikum, je to preto, že ponúka viacero výhod pre tých, ktorí ho cvičia pravidelne. Či už ste mladý alebo starší, amatérsky alebo skúsený športovec, tento šport vám prinesie svoju porciu pôžitkov a benefitov pre vaše zdravie.

Kompletné a zábavné cvičenie

Pickleball využíva celé telo pri rôznych pohyboch vykonávaných počas hier. Rýchle pohyby a zmeny smeru tónujú nohy a zlepšujú koordináciu medzi hornou a dolnou časťou tela, zatiaľ čo údery raketou rozvíjajú svalovú silu v rukách. Početné výmeny názorov medzi hráčmi tiež podporujú kardiovaskulárnu vytrvalosť a pomáhajú tak chrániť srdce.

Psychické a sociálne výhody

Okrem svojich fyzických predností pomáha pikleball upevňovať sociálne väzby medzi partnermi a protivníkmi vďaka priateľskej atmosfére a prístupnosti ľuďom všetkých úrovní. Stretnutia sú príležitosťou na výmenu, zdieľanie a vytváranie nových priateľstiev okolo spoločnej vášne. Okrem toho výzvy, ktoré predstavujú zápasy, stimulujú koncentráciu a schopnosť reagovať a zároveň poskytujú zdravú dávku súťaživého ducha.

Inkluzívna a medzigeneračná aktivita

Jednou z hlavných výhod pickleballu je jeho schopnosť spájať ľudí všetkých vekových kategórií, vrátane ľudí s určitými patológiami alebo zníženou pohyblivosťou. Ľahkosť vybavenia a zmenšená veľkosť ihriska umožňujú prispôsobiť sa potrebám každého pri zachovaní pôžitku z hry a s tým spojených fyzických výhod.

Prekvitajúci šport, ktorý bez meškania objavíte

V priebehu rokov si pickleball podmanil stále rastúce publikum, zvádzané svojimi hodnotami vzájomnej pomoci, zábavy a zdieľania. Mnohé športové štruktúry teraz ponúkajú iniciácie a súťaže, zatiaľ čo amatéri sa môžu ľahko vybaviť vďaka vývoju špecifického vybavenia na trhu. Tak už viac neváhajte a začnite to objavovať nezvyčajný šport a výborný pre srdcektorá vám prinesie energiu a dobrú náladu!

Photo of author
A propos de l'auteur, Alexander Mičko

Vous êtes ici : Domovská stránka » Životný štýl » Pickleball: objavte tento nový nezvyčajný šport, veľmi dobrý pre srdce!