Po narodenia dieťaťa, telo matky prechádza niekoľkými zmenami, aby sa vrátilo do stavu pred otehotnením. Tento proces, tzv po pôrode, môže byť pre čerstvé mamičky prekvapivé a niekedy aj ťažké obdobie. V tomto článku uvádzame štyri hlavné prevraty, ktoré sa vyskytnú počas tejto fázy.
1. Hormonálne zmeny
Prvá výrazná zmena sa týka hormónov. Počas tehotenstva sa hladina hormónov výrazne zvyšuje, aby sa zabezpečil správny vývoj a rast dieťaťa. Po dosiahnutí termínu a po pôrode sa tieto hormonálne hladiny začnú postupne znižovať.
Niekoľko účinkov zaznamenaných počas popôrodného obdobia súvisí s týmito hormonálnymi výkyvmi, ako napríklad:
● Vypadávanie vlasov
Tento pokles hormónov často vedie k vypadávaniu vlasov u mladých matiek. Vo všeobecnosti ide o dočasný jav, ktorý sa prirodzene upraví niekoľko mesiacov po pôrode, keď sa produkcia hormónov vráti do normálu.
● Popôrodná depresia
Hormonálne zmeny môžu spôsobiť aj známu popôrodnú depresiu, ktorá postihuje približne 10 % čerstvých mamičiek. Tento stav sa môže prejavovať rôznymi príznakmi, ako je podráždenosť, depresívna nálada, nekontrolovateľný plač či dokonca pocit viny a neschopnosti.
Ak si myslíte, že trpíte popôrodnou depresiou, je nevyhnutné neignorovať tieto príznaky a rýchlo sa poradiť so zdravotníckym pracovníkom, aby ste mohli využiť podporu a vhodnú liečbu.
2. Zníženie objemu maternice
Druhý veľký prevrat sa týka maternice, ktorá sa počas tehotenstva výrazne zmenila, aby sa prispôsobila a chránila dieťa. Po narodení tento orgán začína proces nazývaný „involúcia“, ktorého cieľom je znovu získať svoju pôvodnú veľkosť a tvar.
Počas prvých týždňov po pôrode sa maternica postupne sťahuje prostredníctvom uvoľňovania hormónov, ako je oxytocín. Tieto kontrakcie môžu byť pociťované ako mierne bolesti (nazývané „prekopávanie“) podobné menštruačnej bolesti, najmä pri dojčení.
Popri fenoméne involúcie dochádza k eliminácii tkanív v dôsledku tehotenstva (krv, membrány atď.) vo forme vaginálneho výtoku, nazývaného „lochia“. Lochia je zvyčajne prítomná štyri až šesť týždňov po pôrode.
3. Transformácia prsníka
Tretia dôležitá zmena sa týka prsníka, ktorý sa vyvíja pod vplyvom hormónov, aby umožnil bábätku dojčiť sa prostredníctvom tvorby materského mlieka.
● Prekrvenie prsníkov a tok mlieka
Počas prvých dní po pôrode sa prsné žľazy postupne plnia mliekom, čo spôsobuje zväčšenie objemu prsníka, niekedy sprevádzané bolesťou a opuchom. Tento jav nazývaný „tok mlieka“ je normálny a označuje začiatok produkcie mlieka.
Na zmiernenie prekrvenia a podporu dobrej laktácie sa odporúča často dojčiť dieťa, akonáhle sa zdá, že je hladné. Jemné masáže a horúce alebo studené obklady môžu tiež pomôcť znížiť bolesť a zápal.
● Zmeny veľkosti a tvaru pŕs
V závislosti od dĺžky dojčenia a typu vašej postavy môžu vaše prsia po tehotenstve zaznamenať zmeny veľkosti a tvaru. Niektoré ženy si všimnú mierne prirodzené ochabnutie, najmä v dôsledku hormonálnych zmien a roztiahnutia kožného tkaniva spojeného so zväčšením objemu prsníkov počas tehotenstva.
4. Perineálna a brušná rehabilitácia
Napokon, posledný prevrat sa týka svalov hrádze a brušného popruhu, ktoré boli natiahnuté a používané tehotenstvom a pôrodom. Často je potrebné praktizovať rehabilitáciu, aby sa obnovil uspokojivý svalový tonus, zabránilo sa problémom s únikom moču a podporilo sa správne držanie tela.
● Perineálna rehabilitácia
Perineum, sval nachádzajúci sa medzi konečníkom a vagínou, hrá kľúčovú úlohu pri udržiavaní panvových orgánov a kontinencii moču. Po pôrode môže byť rozšírená alebo oslabená, preto je potrebná rehabilitácia s pomocou odborníka (pôrodná asistentka, fyzioterapeut alebo špecializovaný lekár).
Táto rehabilitácia vo všeobecnosti pozostáva zo série kontrakčno-relaxačných cvičení perineálnych svalov, zameraných na ich postupné posilňovanie. Často sa začína šesť až osem týždňov po pôrode, keď sú tkanivá zahojené.
● Rehabilitácia brucha
Brušné svaly sa musia po narodení bábätka tiež prevychovať, aby sa obnovil dostatočný tonus. Vhodným cvičebným programom posilníte nielen brušné svaly, ale aj chrbát a panvu, aby ste obmedzili popôrodné bolesti a zlepšili držanie tela.
Je nevyhnutné dobre poznať tieto štyri prevraty tela po pôrode predvídať ich a lepšie ich zvládať. Neváhajte a porozprávajte sa so zdravotníckymi pracovníkmi, aby ste získali rady prispôsobené vašej situácii a využili personalizovanú podporu.