Tu je dôvod, prečo je používanie telefónu v kúpeľni nebezpečné, ale robí to každý!

Vedeli ste, že veľká väčšina ľudí používa svoj telefón v kúpeľni? Tento zvyk však môže mať škodlivé následky na naše zdravie. V tomto článku sa pozrieme na to, prečo je používanie telefónu v kúpeľni nebezpečné a prečo to tak veľa ľudí robí aj napriek rizikám.

Šírenie baktérií

Štúdia vykonaná známym výskumníkom v oblasti mikrobiológie Karol Gerba, ukazuje, že naše telefóny obsahujú až 10-krát viac baktérií ako záchodová doska! Vysvetľuje to skutočnosť, že na rozdiel od našich toaliet, ktoré pravidelne čistíme (aspoň dúfame), náš telefón sa nečistí často. Keď však telefón používame na toalete, výrazne zvyšujeme riziko kontaminácie baktériami prítomnými v tejto miestnosti.

Baktérie bežne sa vyskytujúce na toaletách

Spomedzi baktérií, ktoré možno nájsť v našom telefóne po použití na toalete, sú tieto hlavné:

E.coli : zodpovedný za mnohé črevné a močové infekcie;

Staphylococcus aureus : spôsobenie kožných infekcií, ktoré môžu viesť k závažným komplikáciám, ako je septikémia alebo toxický šok;

Salmonella : spôsobujúce gastroenteritídu, hnačku a niekedy aj systémové infekcie;

Shigella : spôsobujúce úplavicu.

Je teda zrejmé, že čím menej bude náš telefón v kontaminovanom prostredí, akým je napríklad toaleta, tým viac minimalizujeme riziko infekcií.

Používanie telefónu na toalete môže ohroziť vaše zdravie

Niektoré štúdie odhalili, že obrazovky smartfónov môžu obsahovať až 3000 rôznych druhov baktérií, ktoré predstavujú skutočnú hrozbu pre naše zdravie. Tieto patogény môžu spôsobiť niekoľko typov ochorení, od menších infekcií až po oveľa závažnejšie problémy. Tu je niekoľko príkladov:

Chrípka : Keď niekto kašle alebo kýcha v uzavretom priestore, ako je toaleta, kvapky obsahujúce vírus chrípky dopadnú na všetky povrchy vrátane mobilného telefónu. Ak sa potom po manipulácii s telefónom dotknete tváre alebo rúk, môžete sa ľahko nakaziť vírusom.

Konjunktivitída : môže sa objaviť, ak sa baktérie prítomné v telefóne dostanú do očí a spôsobia začervenanie, svrbenie a sekréty.

Sexuálne prenosné infekcie (STI) : Niektoré parazity môžu prežiť mimo ľudského tela niekoľko dní a preniesť sa na predmety prostredníctvom telesných tekutín. Ak používate telefón na toalete, existuje riziko, že tieto baktérie skončia vo vašom zariadení a následne infikujú vaše pohlavné orgány.

Čas strávený na toalete sa zvyšuje

Ďalším problémom používania telefónu na toalete je predlžovanie času, ktorý v tejto miestnosti strávime. Zábava so smartfónom nás totiž často vedie k tomu, že trávime viac času sedením na záchode, čo môže spôsobiť sériu zdravotných problémov.

Zápcha

Predĺženie času, počas ktorého sedíte na záchode, môže spôsobiť poruchu rektálneho svalového tkaniva a podporiť zápchu. Tento problém postihuje najmä ľudí, ktorí majú tendenciu opierať sa o lakte, čím vytvárajú ďalší tlak na spodnú časť brucha.

Hemoroidy

Rovnako aj príliš dlhé sedenie na záchode pri používaní mobilného telefónu môže spôsobiť alebo zhoršiť hemoroidy. Dlhodobé držanie záchodovej misy vedie k zvýšenému tlaku v análnych a rektálnych žilách, čo môže prispieť k ich opuchu a zápalu.

Prečo aj napriek rizikám naďalej používame naše telefóny na toalete?

Napriek týmto potenciálnym nebezpečenstvám pre naše zdravie si mnohí z nás stále berú telefóny do kúpeľne. Dôvodov je viacero:

Príťažlivosť sociálnych sietí a hier : pre niekoho je toaleta chvíľou úniku a relaxu. Čas strávený na sociálnych sieťach alebo hraním videohier sa preto môže zdať ako užitočná prestávka od našich hektických dní;

Multitasking : v spoločnosti, kde sa čas považuje za vzácny, mnohí veria, že môžu optimalizovať každý okamih vykonaním niekoľkých úloh naraz, vrátane používania toalety;

Závislosť na smartfóne : naša rastúca pripútanosť k našim mobilným telefónom nás môže viesť k tomu, aby sme ich pravidelne konzultovali, a to aj za nevhodných okolností.

Je dôležité uvedomiť si riziká spojené s používaním telefónu na toalete, aby ste sa im lepšie vyhli. Existuje niekoľko alternatív a jednoduchých opatrení na obmedzenie týchto nebezpečenstiev: pravidelne čistite svoj smartfón špecifickými dezinfekčnými utierkami, nekonzultujte svoje elektronické zariadenia, keď ste na toalete, alebo dokonca zaveďte do nášho každodenného života prestávky „bez obrazovky“. Starajme sa o svoje zdravie a zdravie ľudí okolo nás osvojením si lepších návykov už teraz!

Photo of author
A propos de l'auteur, Alexander Mičko

Vous êtes ici : Domovská stránka » Životný štýl » Tu je dôvod, prečo je používanie telefónu v kúpeľni nebezpečné, ale robí to každý!