Záhady otrasov u našich psích kamarátov

Ak ste majiteľom psa, nie je nezvyčajné, že ste si už všimli, že sa váš miláčik začína triasť. To môže byť znepokojujúce a spôsobiť obavy o zdravie domáceho maznáčika. Aby sme však tento jav lepšie pochopili, musíme to najskôr vedieť príčiny týchto otrasov môžu byť veľmi rôznorodé a nie nevyhnutne spojené so zdravotným problémom. V tomto článku preskúmame niektoré z najbežnejších dôvodov, prečo sa pes môže triasť.

Chvenie spôsobené emóciami

Psy sú veľmi expresívne zvieratá a ich telá dokážu jasne komunikovať svoje emócie. Napríklad ste už určite videli psa vrtieť chvostom, keď je šťastný alebo vzrušený. Rovnako aj chvenie môže byť prejavom určitých emócií, ako je strach, radosť alebo vzrušenie.

Strach

Rovnako ako ľudia, psy môžu cítiť hlboký pocit úzkosti a stresu, keď čelia určitým situáciám, ktoré ich vystrašia. Keď sa tento strach stane intenzívnym, môže spôsobiť viditeľné chvenie zvieraťa. Príčin tohto strachu je nespočetne veľa: hlasné zvuky (ako ohňostroje, hromy), neznáme predmety alebo ľudia, alebo dokonca iné zvieratá. Ak si myslíte, že váš pes pravidelne trpí stresom alebo úzkosťou, je dôležité spolupracovať s odborníkom, ktorý mu pomôže tieto obavy prekonať.

Radosť a vzrušenie

Môže sa to zdať zvláštne, ale chvenie u psa môže byť aj znakom toho, že prežíva príjemnú a vzrušujúcu situáciu. Napríklad, keď prídete domov po dlhom dni a váš pes poskakuje a vrtí chvostom, môže sa mierne triasť. V tomto prípade, chvenie je jednoducho prejavom jeho nadšenia a radosti.

Chvenie spôsobené zdravotnými problémami

Hoci emócie sú často príčinou chvenia psa, možnosť zdravotných problémov by sa nemala prehliadať. Tu je niekoľko príkladov:

Hypoglykémia

Psy s hypoglykémiou majú nižšiu hladinu cukru v krvi ako je normálna, čo môže viesť k mimovoľnému chveniu. Toto je bežné najmä u mladých šteniatok a malých psov, pretože ich nízka telesná hmotnosť sťažuje udržanie stabilnej hladiny cukru v krvi. Ak si všimnete, že váš pes vykazuje príznaky, ako je tras, letargia, zhoršená koordinácia alebo záchvaty, je nevyhnutné okamžite konzultovať s veterinárnym lekárom.

Ochorenie štítnej žľazy

Ďalším zdravotným problémom, ktorý môže spôsobiť tras u psov, je ochorenie štítnej žľazy. V tomto prípade hormóny produkované štítnou žľazou nestačia na reguláciu metabolizmu psa. To môže viesť k príznakom, ako sú zmeny hmotnosti, neznášanlivosť chladu a samozrejme tras. Opäť, ak máte podozrenie na problém so štítnou žľazou, je dôležité poradiť sa s odborníkom na zdravie zvierat.

Starnutie a neurologické poruchy

Ako psi starnú, môžu sa u nich vyvinúť rôzne zdravotné problémy súvisiace s vekom, vrátane neurologických porúch. Tieto problémy môžu viesť k triaške, najmä ak nervy alebo svaly zodpovedné za túto funkciu nefungujú tak, ako by mali. V týchto situáciách je dôležité pravidelne sledovať veterinára, aby sa zabezpečila lepšia kvalita života vášho domáceho maznáčika.

Zima a triaška

Jedným z najzreteľnejších dôvodov, prečo sa pes môže triasť, je jednoducho to, že je mu zima. To platí najmä vtedy, keď teploty v zime klesajú. U krátkosrstých psov a u psov s malým množstvom telesného tuku je obzvlášť pravdepodobné, že budú pociťovať chlad. Okrem toho je nevyhnutné skontrolovať, či váš pes nemá známky omrzliny alebo omrzliny.

V týchto situáciách Je dôležité, aby bol váš pes v pohodlí a teple tým, že mu poskytnete vhodné oblečenie a prístrešie.

Chvenie u psov môže mať viacero príčin, od intenzívnych emócií cez vážne zdravotné problémy až po jednoduché prechladnutie. Na určenie zdroja problému môže byť prospešné pozorne sledovať správanie vášho psa a v prípade potreby sa poradiť s odborníkom. Pamätajte, že pravidelné sledovanie s veterinárom je kľúčové pre zabezpečenie ich pohody a kvality života.

Photo of author
A propos de l'auteur, Alexander Mičko

Vous êtes ici : Domovská stránka » Životný štýl » Záhady otrasov u našich psích kamarátov